"ŻYCIE przez całe życie" - Zamość


Czwartek, 28-03-2019Z okazji obchodzonego 24 marca Narodowego Dnia Życia, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w  Zamościu we współpracy z Urzędem Miasta Zamość zorganizowało akcję pn. „ŻYCIE przez całe życie”.  Inicjatywa była połączona z wielką kwestą na rzecz budowy Rodzinnego Domu - kompleksu terapeutyczno-opiekuńczego dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Głównym miejscem wydarzenia był Zamość, jednak akcja prowadzona była także w Szczebrzeszynie, Zwierzyńcu, Krasnobrodzie i Hrubieszowie.

Współorganizatorami zamojskiej akcji byli: Urząd Miasta Zamość, Młodzieżowy Dom Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Centrum zdarzeń był zamojski Rynek Wielki, gdzie o godzinie 8:00 zorganizowano wspólne śniadanie dla mieszkańców miasta. Przez cały dzień spacerowicze mogli przekazać datek, jak również skorzystać z mnóstwa przygotowanych atrakcji i pokazów.  Wśród nich znalazły się między innymi: zdrowy jarmark, strefa dzieci, strefa uwagi z symulatorem dachowania, czy kąpiel zamojskich morsów.  Można było również dołączyć do bazy potencjalnych dawców szpiku fundacji DKMS, a także oddać krew w krwiobusie zaparkowanym na płycie rynku. Zorganizowano też plenerowe studio TVP3 Lublin, a relacje pojawiały się na ogólnopolskiej antenie TVP3.

Całość wydarzeń koordynowali ze sceny dj BartOldie - Bartek Baraniak i Barbara Godziszewska.  Wczesnym popołudniem swój koncert dała Akademia Rozwoju Talentu – Violinki oraz Szkoła Muzyczna Yamaha.

Kto chciał aktywnie spędzić czas, mógł przyjść na halę sportową zamojskiego OSiR-u i pokibicować drużynom, które rozgrywały turniej siatkówki na siedząco. W rozgrywkach wzięły udział drużyny: MKS Padwa, KS Hetman, Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zamościu, Urzędu Miasta Zamość oraz reprezentacja gospodarzy - Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu.  Turniej wygrała drużyna Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu. Gratulujemy emocjonującej gry i  wygranej!

Środowiskowy Dom Samopomocy „Krok dalej” w Białobrzegach dał możliwość  doświadczyć, jak radzą sobie na co dzień ludzie, którzy nie widzą, nie słyszą i nie mówią. Było to możliwe dzięki przejściu przez strefę wyłączonych zmysłów.

Na zakończenie dnia odbyły się dwa charytatywne koncerty. Pierwszy miał miejsce w zamojskim klubie „Kosz”, gdzie swoją twórczość zaprezentował Borys  Somerschaf wraz z Jakubem Niedoborkiem. Natomiast w sali koncertowej Orkiestry Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego można było wysłuchać koncertu w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Tadeusza Wicherka. Orkiestra zaprezentowała swoje hity, czym na zakończenie dnia wprawiła obecnych w radosny nastrój.

Dzięki poparciu księży proboszczów zbiórka mogła zostać przeprowadzona także na terenach kościołów.  Cieszymy się, że przedsięwzięcie spotkało się z tak pozytywnym odbiorem.

Dzięki hojności mieszkańców regionu, a także zaangażowaniu lokalnej społeczności i wszystkich współorganizujących wydarzenie partnerów, na budowę Rodzinnego Domu zebrano 78382,72 zł.

Z całego serca dziękujemy!!!

Na słowa uznania zasługują też wolontariusze wraz z opiekunami, nauczycielami i dyrekcje szkół. Łącznie w akcji wzięło udział przeszło 600 wolontariuszy.

Szczególnie chcemy podziękować osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację wydarzenia w Zamościu :