23.10.2020 r. - Relacja z obchodów

aktualności, Poniedziałek, 26 października 2020

Jak co roku 23 października przypada, rocznica Wybuchu Rewolucji Węgierskiej. To już 64 rocznica. W tym roku, ze względu na trwającą pandemię koronowirusa, uroczystość była wyjątkowo skromna i odbyła się przy budynku Kropli Mleka w Zamościu, gdzie znajduje się od lipca 2017 r. pamiątkowa tablica: „pomoc Zamościan dla Narodu Węgierskiego”.

W tegorocznych obchodach udział wzięła delegacja Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” oraz przedstawiciele władz miasta, którzy złożyli kwiaty oraz oddali hołd ofiarom Rewolucji i wszystkim zamościanom, którzy w tamtych czasach, solidaryzowali  się z Narodem Węgierskim oddając swoją krew.

Powstanie węgierskie 1956, nazywane  często rewolucją 1956 było próbą obalenia systemu komunistycznego na Węgrzech. Zbrojne wystąpienie ludności węgierskiej wybuchło 23 października 1956 i trwało do 10 listopada 1956, kiedy to zostało ostatecznie stłumione przez zbrojną interwencję Armii Radzieckiej. Gdy na Węgrzech trwało powstanie niepodległościowe, Polacy, w tym także Zamościanie w geście solidarności pomagali Narodowi Węgierskiemu, wysyłając pomoc humanitarną. Wśród darów znajdowały się też transporty krwi dla rannych Powstańców. W Zamościu zbiórkę krwi prowadzono w budynku „Kropli Mleka” obok Parku Miejskiego na fasadzie budynku od 2017 r. widnieje pamiątkowa tablica. 

deklaracja dostępności

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem